Soru – Cevap BölümüKategori: Dul ve Yetim AylığıÖlüm Aylığı ve Açık öğretim
Kahraman bayik 5 saat önce sordu

İyi günler. Erkek kardeşim babamdan kalma ölüm aylığı almakta. Aralık ayında 18 yaşına girecek. Açıköğretim ortaokulu 7.sinifta kayıtlı.
18 yaşına girdiğinde ölüm aylığı kesilir mi? Yoksa 20 yaşına kadar ölüm aylığını alabilecek mi?
 
 

1 Cevap
İnsangücü Yönetici Uzman 2 saat önce cevaplandı

Merhaba
SGK sayfasında Orta öğrenim gören yetim çocukların 20 yaşına kadar aylıktan yararlanabileceklerini belirtiyor. Buna karşın aşağıda göreceğiniz 2018 tarihli kanunla yeni bir düzenlemeden bahsediliyor. Bu çalışan yetim çocuklarla ilgili bir düzenleme gibi. Siz kardeşinizin çalışıp çalışmadığını belirtmemişsiniz. Sonuç itibarı ile Bu konuda daha net bilgiyi SGK dan alabilirsiniz. Alo 170 hattını da arayabilirsiniz.

iyi günler

Hak sahibi çocuklara ölüm aylığı bağlama şartları aşağıda açıklanmış olmakla birlikte, 21/03/2018 tarihli ve 7103 sayılı Kanun ile hak sahibi çocuklar için  yeni düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre, 27/3/2018 tarihinden itibaren ölüm aylığı bağlanması talebinde bulunan çocuklardan 4/1-(a) kapsamında sigortalı sayılanlara; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurana kadar aylık bağlanacaktır. Aylık almakta iken 4/1-(a) kapsamında sigortalılığa tabi çalışmaya başlayan hak sahibi çocukların da Kanunda belirtilen yaş ve öğrencilik nitelikleri devam ettiği sürece bağlanan aylıkları kesilmeyecektir.
İyi günler