Soru – Cevap BölümüKategori: İşyeri Devrinde Kıdemİşyeri devrinde kıdem tazminatı
Anonymous 4 sene önce sordu

Merhaba, İş yerinin veya bir bölümünün başka bir işverene devrinde çalışan kıdem tazminatına hak kazanır mı ? Bu durumu yeni İş Kanunu ve 1475 Sayılı İş Kanu açısından değerlendirir misiniz ? İlginizden ve çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim.

1 Cevap
En İyi Cevap
İnsan Gücü Uzman 4 sene önce cevaplandı

Merhaba
Mevcut İş yasamızın 14.maddesine göre iş yerinin devri tek başına kıdem tazminatına hak kazandırıcı bir neden değildir.
Sözünü ettiğiniz iş yerinin bir bölümünün devri ise yeni iş yasası taslağında yer alan bir kavramdır.
Yeni yasa taslağı iş yerinin tamamının yanında bazı bölümlerininde devir olunabileceğinden söz etmektedir.
Bunun dışında mevcut yasa devir durumunda işçinin kıdem tazminatından her iki işvereninde sorumlu olmasını buyururuken yeni taslakta tüm hak ve borçlar yeni işverene yüklenmektedir.
Bilindiği üzere yeni yasa tasarısı üzerindeki görüşmeler halen devam etmektedir.