Anonymous 4 sene önce sordu

Merhabalar; Özel bir işyerinde 3 yıldır çalışıyorum. İşveren artık benimle çalışmak istemediklerini belirtti ve istifa etmemi söyledi. Ben de hiçbir haktan faydalanamayacağımı belirterek bu taleplerini reddettim. Ardından beni haftalık bir gün izin kullanacak şekilde sürekli olarak gece vardiyasına (00:00/08:00) yazdılar. Bu durum bildiğim kadarıyla yasalara aykırı, sözleşmemi derhal feshedebilir miyim? Kıdem Tazminatımı alabilir miyim? Teşekkürler…

1 Cevap
En İyi Cevap
İnsan Gücü Uzman 4 sene önce cevaplandı

Merhaba istifa vermemekle doğru davranmışsınız. Sorunuza gelince Postalar halinde işçi çalıştırma yönetmeliğine göre 24 saat kesintisiz üretim yapılan işletmelerde 8’er saatlik 3 vardiya (posta) olmalıdır. İşçilerin postaları haftalık olarak değiştirilmelidir. Yani 1 hafta gece çalışan bir sonraki hafta gündüz vardiyasına alınmalıdır. Ayrıca gece çalışmalarında fazla mesai yapılması yasaktır. Sizin çalışma koşullarınızın işverence kasıtlı olarak ağırlaştırılması kötü niyetli bir davranıştır. Gerek bu nedenle gerekse İş kanununa aykırı mesai düzenlemeleri sebebiyle haklı nedenle fesih hakkınızı kullanıp İş Kanunu 24/2 madde çerçevesinde kıdem tazminatınızı talep ederek işten ayrılabilirsiniz. Ancak feshi usulüne uygun olarak gerçekleştirmek son derece önemlidir. Bu yüzden avukat desteği almanızı öneririm. İyi günler