Anonymous 4 sene önce sordu

İyi çalışmalar İşverenimiz ramazan ayında her yıl erzak yardımı yapmaktadır. Ayni yardım olduğu için bord. yansıtmamız gerekir diye düşünüyorum. 1. Sorum faturadaki net tutarı yazan fatura toplamını/kişi sayısına bölerek kişi başına düşen tutarı buluyorum. (kdv nin dahil olduğu toplam tutarı değil ) yaptığım işlem doğru mudur. Yani net fatura tutarını bölerek bulmalıyım. Kdv li toplam tutarı değil. 2. Sorum bu tutar net 35,83 ytl olduğuna göre brütleşirken gelir vergisi ve damga vergisi dışında bir kesinti hesaplanacak mı? Bilgi verirseniz çok sevineceğim. 3. Sorum Denetçilere erzak yardımı yapmalımıyım. Ayda 10.000 ytl alan bir denetçiye bu yardımı yapmak doğru olur mu? Bilgi verirseniz çok sevineceğim. Saygılarımla,

1 Cevap
En İyi Cevap
İnsan Gücü Uzman 4 sene önce cevaplandı

Merhaba
Ayni(malsal) yardımların bordroya alınması konusu tartışmalı bir konudur. Burada amaç vergilendirmekse siz zaten vergiyi bu malı alırken ödüyorsunuz.
Ancak bu konuda yanıltıcı bilgi de vermek istemem konu esas itibarı ile vergicilerin konusudur. Bu nedenle bir vergi(maliye) uzmanına danışmanızda fayda var.
Bu tür yardımlardan genellikle SSK primi kesilmiyor.
Son sorunuza gelince bu tamamen sizin işletme politikanızla alaklaı bir konudur. Ancak kanaatimce Söz konusu kişiler sizin personeliniz ise kadro ayrımı yapılmaksızın bu yardımdan yararlanmalıdır.