Anonymous 4 sene önce sordu

Bu sene içerisinde vardiyalı sisteme geçilerek 8/16- 8/18 – 16/24 çalışmasına başladı şirket.aynı bölümde çalışan 3 kişiyiz. Yazın başlangıcından bu yana herkes vardiyalı olarak işine geldi.Senelik izinler başladı. arkadaşlardan bir tanesi 16/24 vardiyası olduğu hafta senelik izne çıktı. şirket 16/24 vardiyasına o göreve kimseyi getirmedi yani o hafta 16/24 vardiyası şirkette boş geçti. Ben yıllık iznimi 2 hafta 8/16-8/18 çalışmam gereken haftada kullandım. yani benim iznimin olduğu haftalarda kimse vardiya değişikliğine uğramadı normal vardiyasına devam etti. Şimdi arkadaş yeniden izne çıkıyor yine 16/24 vardiyasına denk getiriyor ve şirket bu vardiyadaki boşluğu benim vardiyamı değiştirmek isteyerek boş bırakmak istemiyor. iş kanunlarında bunun uygulaması nedir ? benim itiraz hakkım var mı? eğerki çalışmayı kabul etmezsem bana ihtar vereceklerini söylüyorlar.hatta son dakika emri vaki si yapılıyor vardiya kağıdına benim adım yazılmış benim bilgim yok bu konuda yönetici bana asla bilgi vermedi. bildiğim kadarı ile vardiya değişiklikleri önceden bilgi verilerek yapılması lazım insan kaynaklarına bu konu ile ilgili yazı gidiyor. cevaplarınızı bekliyorum

1 Cevap
En İyi Cevap
İnsan Gücü Uzman 4 sene önce cevaplandı

Merhaba,
vardiyalı çalışma sistemi iş yasamız çerçevesinde çıkartılan Postalar halinde işçi çalıştırmaya ilişkin Yönetmelikle düzenlenmektedir. Buna göre vardiyalar ve yapılan değişiklikler önceden ilan edilmelidir. Konuya ilişkin yönetmeliğin ilgili maddesini aşağıda bulabilirsiniz.
Düzenleme, ilan ve bildirme yükümlülüğü :
    Madde 2 – İşverenler veya işveren vekilleri, postalar halinde çalıştırdıkları işçilerin işe giriş ve çıkış saatlerini ara dinlenmelerini ve hafta tatillerini düzenleyerek işyerinde işçilerin kolayca görüp okuyabilecekleri levhalarda göstermek ve posta sayısı ile her postanın işe başlama ve bitirme saatlerini yazılı olarak bölge çalışma müdürlüğüne bildirmekle yükümlüdürler.