Soru – Cevap BölümüKategori: Dul ve Yetim AylığıAçık öğretim ikinci üniversite okurken çalışmak ve yetim aylığı hakkında
Gizem 2 ay önce sordu

01/04/2018 tarihinde çıkan 7103 sayılı kanunun sonrasında, lisans mezunu olup açık öğretime kayıt yaptırarak öğrencilik hakkı elde eden ve kesilen ölüm aylığının yeniden bağlanmasını talep eden bir kimseye “ikinci üniversite okuyana maaş bağlanmamaktadır” şeklinde bir yanıtla yetim aylığının bağlanmadığını öğrendim. Ancak ikinci üniversite olması kanunen aylığın bağlanmasına engel bir durum teşkil etmiyor diye biliyorum. Bu nedenle emin olamadım ve aşağıdaki sorumu size iletiyorum. Şimdiden teşekkürler. 
23 yaşındayım. Haziran 2019 itibariyle lisans programından mezun oldum. Kısmı zamanlı olarak 4a işçi statüsünde çalışıyorum. Yeni çıkan kanuna göre öğrenciyken hem çalışıp hem yetim aylığını alabildim. Ancak öğrenciliğim sona erdiği ve çalışmaya devam ediyor olduğum için temmuz 2019 itibariyle yetim maaşım kesildi. Eylül 2019’da açık öğretim fakültesine kayıt yaptırarak yeniden öğrencilik hakkı elde edeceğim ve bir yandan da kısmi zamanlı olarak çalışmaya devam edeceğim. Ardından yetim aylığına tekrar başvurduğumda maaşım yeniden bağlanır mı? Yeniden bağlanmasına engel bir durum söz konusu mu?

1 Cevap
İnsangücü Yönetici Uzman 2 ay önce cevaplandı

Merhaba
5510 sayılı Kanunun konuya düzenleme getiren aşağıda sunduğum ilgili maddesinde 2. öğrenim ve/veya açık yada örgün öğrenim gibi ayrımlar yer almıyor. Sizin sözünü ettiğiniz 7103 sayılı yasa bu konuya bir değişiklik mi getirmiş? Bu konuda biz bilgi sahibi değiliz. Yapılması gereken kuruma yazılı olarak başvurup resmi bir yanıt almak olmalıdır. Şayet aylık bağlanmayacağı yönünde bir yanıt verilirse bunu hangi yasal gerekçeye dayandırdıklarının da belirtilmesi gerekir.
Madde 34: Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılması

  1. (Bent 08.05.2008 tarih ve 26870 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kanun ile Değişmiştir.) Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan; 1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya, 2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanların veya, 3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine % 25’i,