Geri dön | Soru/Cevap anasayfa | Soru sormak istiyorum
 
iş akdi feshi


Soru

pazar günü hafta tatili olarak kullanan kişinin cumartesi ve pazartesi günleri izinsiz olarak işe gelmemesi ardı ardına 2 işgünü işe gelmeme olarak değerlendirilebilirmi bu nedenle iş akdi geçerli sebeplerden feshedilebilirmi ? teşekkürler


Cevap (08.02.2006 09:17:00)

Merhaba,

Değerlendirilebilir. Ancak geçerli nedenle Haklı nedeni birbirine karıştırmamak gerekiyor. Haklı neden İş yasamızın 25/2. maddesindeki işverene derhal (bilidirmsiz) fesih hakkı sağlayan nedenledir. Bu nedenlere dayalı olarak yapılan fesihlerde tazminat ödenmez. Geçerli fesih ise İşyerinden ve/veya işçinin davranışlarından kaynaklanan nedenlere dayalı olarak geçerli bir sebebe dayanılarak yapılan fesihlerdir. Bu tür feishlerde kıdem tazminatı ödenir. 


Geri dön | Soru/Cevap anasayfa | Soru sormak istiyorum
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  
e-bülten üyeliği
Ad Soyad
e-posta
TCMB Döviz Kurları
 AlışSatış
EUR3.05063.0561
USD2.78392.7889